background

Zdeněk Rumler - výrobce kytar

Precizně konstruované kytary,
Ruční výroba.

Vítejte v ZR Guitars!

Na těchto stránkách naleznete informace o ručně vyráběných elektrických kytarách z mojí dílny. Vyrábíme nástroje vlastní konstrukce a tvarů. Nepřebíráme cizí vzory a věnujeme se pouze vlastní tvorbě. Výroba v mé dílně není vázána na žádnou jinou společnost nebo prodejní řetězec. Na jednotlivých stránkách jsou popsány modelové kytary. Jsme schopni vyrobit nový nástroj podle prototypu s možnými obměnami nebo navrhnout zcela nový model, případně unikátní kus tak, aby vyhovoval požadavkům muzikanta. Veškeré kytary určené k prodeji jsou nabízeny naším autorizovaným prodejcem. Informace o prodeji jsou k nalezení na stránkách tohoto webu.

Děkujeme Vám za návštěvu těchto stránek.

Zdeněk Rumler

Na ZR kytary hrají:

 • Ivan Boreš (CZ)
  • Fretless Scarab - 2013
  • ZR Gee - 2014
  • Odyssea - 2015
 • Petr Jiroušek - D.L.D.(CZ)
  • Scarab - 2014
 • Neil Appleby (UK)
  • Scarab (slide version) - 2015
 • Jaroslav Brejcha - Hera Rock (CZ)
  • Hera - 2015
 • Arli Liberman (NZ)
  • Scarab AL signature - 2016

Registr kytar

O ručně vyráběných kytarách

Stejně tak, jako každé ručně zpracované řemeslné dílo, jsou tyto kytary ceněny pro jejich individualitu. Neexistují dva jednotlivé nástroje se stejným vzezřením. Individuální charakter je výsledkem požadavků každého muzikanta a unikátností dřeva. To platí jak pro materiálový vzhled, tak pro zvukovou charakteristiku. Úspěšné stvoření takové jedinečné kytary je podmíněno pečlivou přípravou a přesným provedením. Moderní technologie může být velice užitećná při plánovacích procesech a realizaci díla, jestliže je používána citlivě, avšak podstata konečného úspěchu spočívá v manuální práci.

Mezi kytarami vyrobenými na zakázku a produkty sérióvé výroby je značný rozdíl. Já obyčejně vyrábím kytaru pro konkrétní osobu, což má velký vliv na její konečnou podobu. I když existuje design připravený pro danou zakázku, tak dotváření konečné podoby je ovlivněno strukturou materiálu a jeho opracovatelností. Podle okamžitého pocitu se mění i původní záměr v momentě uchopení právě stvořeného nového tvaru. Vyhledávání informací o nově vyvinutých nebo inovovaných součástkách mi přináší více nápadů k tvarování kytar a jejich zvýraznění. Na druou stranu existují situace, kdy je prakticky nemožné najít vhodný komponent pro daný projekt. V tom případě musím pozměnit původní záměr nebo zvážit možnost vlastní výroby potřebného prvku.

Výroba elektrických kytar je řemeslo, které vyžaduje několik různých dovedností a vlastností. Na prvním místě je to odhodlání, následně trpělivost a vytrvalost. Pečlivost při manuální práci je nezbytná k dosažení přesných výsledků. Neexistuje žádný stroj, který by byl schopen nahradit lidskou ruku při nerovnoměrném a jemném opracování dřeva tak, aby výsledný tvar způsoboval potěšení dotekem a pohledem na konečný výtvor. V práci se dřevem je hodně bolesti i jiných pocitů. V řezivu je ukryta duše živých stromů a my ji znovu přivádíme k životu skrze naší práci. Můžete ji slyšet zpívat v kytarách. A to je to, co činí ručně vyráběné nástroje odlišné a jedinečné.


Zdeněk Rumler, 7. března 2016

Tweets by @ZRGuitars